Quantcast


Last updated: October 18. 2013 8:47AM - 1490 Views
Staff Report



A crowd gathers to watch the racing pigs at the fair's Hogway Speedway attraction.
A crowd gathers to watch the racing pigs at the fair's Hogway Speedway attraction.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

UNION — Despite light rain early Thursday evening, School Day at the Union County Agricultural Fair was a success.


Large numbers of children, parents and teachers turned out for this year’s School Day at the fair.


Today, gates open at 3 p.m., and on Saturday, gates will be open noon-midnight. Special attractions on Saturday will include the Texaco Country Showdown state finals (for both North Carolina and South Carolina) and a Trans-South Wrestling event featuring Luke Gallows, Deon Johnson, Amber O’Neal, Amanda Rodriguez and many more.


Look for a special Union County Agricultural Fair photo album on The Union Daily Times Facebook page (those pictured may feel free to “tag” themselves and their friends), as new photos will be added each day.


The results for this year’s agricultural products show are as follows:


2013 Union County Fair Agricultural Products Winners


Indian Corn


Sara McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


White Corn


Sara McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Yellow Corn


Sara McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Phillip McKnight — 3rd place


Popcorn


Phillip McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Apples


Sara McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Green Beans


Sara McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Sarah Roark — 3rd place


Lima Beans (not shelled)


Kenny Roark — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Lima Beans (shelled)


Sara McKnight — 1st place


Sarah Roark — 2nd place


David Roark — 3rd place


October Beans


Phillip McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Beets


Dennis Pridemore — 1st place


Olivia Yandell — 2nd place


Broccoli


Jean Pennas — 1st place


Cabbage, heaviest head


Sara McKnight — 1st place


Cantaloupes


Dennis Pridemore — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Chestnuts


Dell Mitchell — 1st place


Shirley Mitchell — 2nd place


Collards


Sara McKnight — 1st place


Cucumbers


Sara McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Cassandra Yandel — 3rd place


Eggs, one dozen


Dristan Trammell — 1st place


Russell Trammell — 2nd place


Grady Lanier — 3rd place


Eggplant


Cassandra Yandel — 1st place


Cassandra Yandel — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Eggplant (white)


Sara McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Gourds


Sara McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Dristan Trammell — 3rd place


Gourds, ornamental


Phillip McKnight — 1st place


Duwayne Hardy — 2nd place


Bradleann Willis — 3rd place


Herbs


Gwen Beavans — 1st place


Bonnie Lawrence — 2nd place


Duwayne Hardy — 3rd place


Honey with comb


Zach Humphries — 1st place


Joe Humphries — 2nd place


Anna Grace Humphries — 3rd place


Honey without comb


Jean Pennas — 1st place


Frank Millen — 2nd place


Frank Humphries — 3rd place


Kale


Jean Pennas — 1st place


Lettuce


Jean Pennas — 1st place


Locust


Sara McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Muscadines


Shalyn Horne — 1st place


Mustard Green, smooth


Phillip McKnight — 1st place


Mustard Green, curly


Dennis Pridemore — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Mixed nuts


Phillip McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Okra


Dennis Pridemore — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Jean Pennas — 3rd place


Okra, red


Janet Evans — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Onions


Sara Mcknight — 1st place


Sara Mcknight — 2nd place


Peanuts


Phillip McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Pears


Jean Pennas — 1st place


Crowder Peas


Dennis Pridemore — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Kenny Roark — 3rd place


Pecans


Don Martin — 1st place


Pecans, shelled


Dell Mitchell — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Phillip McKnight — 3rd place


Hot Green Pepper


Dennis Pridemore — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Darwin Allen — 3rd place


Hot Orange Pepper


Darwin Allen — 1st place


Charles Craig — 2nd place


Cassandra Yandel — 3rd place


Hot Red Pepper


Sara McKnight — 1st place


Connor Greer Fant — 2nd place


Cassandra Yandel — 3rd place


Pimento Pepper


Sara McKnight — 1st place


Sweet Banana Pepper


Rydder Bevis — 1st place


Gwen Beavans — 2nd place


Janet Evans — 3rd place


Sweet Bell Pepper


Jean Pennas — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Persimmon


Shalyn Horne — 1st place


Jean Pennas — 2nd place


Irish Potatoes


David Garner — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Sweet Potatoes


Dennis Pridemore — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Sweet Potatoes, largest


Dan Craig — 1st place


Dan Craig — 2nd place


Sally Bowser — 3rd place


Pumpkin


Connor Greer Fant — 1st place


Bradleann Willis — 2nd place


Bradleann Willis — 3rd place


Pumpkin, largest


Bradleann Willis — 1st place


Radish


Cassandra Yandel — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Scuppernong


Jean Pennas — 1st place


Mark O’Shields — 2nd place


Harvey Belue — 3rd place


Scuppernong, black


Sara McKnight — 1st place


Summer Squash


Olivia Yandel — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Dennis Pridemore — 3rd place


Winter Squash


Olivia Yandel — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Phillip McKnight — 3rd place


Sunflower


Phillip McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Phillip McKnight — 3rd place


Tender Greens


Jean Pennas — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Tomatoes


Dennis Pridemore — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Gwen Beavans — 3rd place


Green Tomatoes


Dennis Pridemore — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


David Roark — 3rd place


Salad Tomatoes


William Kirby — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Sara McKnight — 3rd place


Turnips


Dennis Pridemore — 1st place


David Garner — 2nd place


Walnuts, hulled


Sara McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Phillip McKnight — 3rd place


Walnuts, unhulled


Phillip McKnight — 1st place


Shalyn Horne — 2nd place


Joe Humphries — 3rd place


Watermelons


Phillip McKnight — 1st place


Phillip McKnight — 2nd place


Watermelons, largest


Dan Craig — 1st place


Market Basket Fall Vegetables


Phillip McKnight — 1st place


Sara McKnight — 2nd place


Phillip McKnight — 3rd place


Ornamental Pumpkins


Bradleann Willis — 1st place


Sweet Green Pepper


Mark O’Shields — 1st place


Mark O’Shields — 2nd place


Cassandra Yandel — 3rd place


Garlic


Clark Beavans — 1st place


Look for the results of the junior and adult home ec. show in Saturday’s edition of The Union Daily Times.


 
 
Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Union Gas Prices provided by GasBuddy.com