Quantcast


Last updated: October 19. 2013 8:07AM - 1737 Views
By - dvanderford@civitasmedia.com



Derik Vanderford|Daily TimesFair goers watch piglet feeding time in the livestock barn. Livestock exhibits have been part of the Union County Agricultural Fair for more than a century.
Derik Vanderford|Daily TimesFair goers watch piglet feeding time in the livestock barn. Livestock exhibits have been part of the Union County Agricultural Fair for more than a century.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

UNION — Today’s Union County Agricultural Fair line-up includes Simple Time Farms horse and donkey cart rides in the Equestrian Arena from noon-10 p.m.; Trans-South Wrestling from 5-7 p.m.; Texaco Country Showdown State Finals Show from 8-11 p.m.; and a rolling cash drawing at 11:30 p.m.


The following shows are free daily around the midway:


• Kachunga and the Alligator Show at 5 p.m., 7 p.m. and 9 p.m.


• The Mister Greggy Show at 4:30 p.m., 6:30 p.m., and 8:30 p.m.;


• Hogway Speedway Racing Pigs at 1:30 p.m., 3:30 p.m., 5:30 p.m., 7:30 p.m., and 9:30 p.m.


2013 Union County Fair Junior Home Ec. Winners


Biscuits


Zy’Quez Tucker — 1st place


Nezhay Jeter — 2nd place


Kemahgee Jeter — 3rd place


Corn Muffins or Sticks


Matthew Briggs — 1st place


Kemahgee Jeter — 2nd place


Zy’Quez Tucker — 3rd place


Other Muffins


Valerie Kirby — 1st place


Josh Kirby — 2nd place


Mya Ponder — 3rd place


Bar Cookies or Brownies


Nezhay Jeter — 1st place


Zy’Quez Tucker — 2nd place


Kemahgee Jeter — 3rd place


Drop Cookies


Zy’Quez Tucker — 1st place


Shaped Cookies


Josh Kirby — 1st place


Nezhay Jeter — 2nd place


Kemahgee Jeter — 3rd place


Other Cookies


Zy’Quez Tucker — 1st place


Kemahgee Jeter — 2nd place


Nezhay Jeter — 3rd place


Fudge


Valerie Kirby — 1st place


Cupcakes


Josh Kirby — 1st place


Zy’Quez Tucker — 2nd place


Kemahgee Jeter — 3rd place


Decorated Cake


Valerie Kirby — 1st place


Josh Kirby — 2nd place


Other Cake


Valerie Kirby — 1st place


Jelly


Jasper Shropshire — 1st place


Mya Ponder — 2nd place


Pickles


Kaleb Garner — 2nd place


Vegetables


Jamice Epps — 2nd place


Crocheting, small item


Valerie Kirby — 1st place


Leah Wilson — 2nd place


Mya Ponder — 3rd place


Quilting


Hannah Copeland — 1st place


Janis Parker — 2nd place


Valerie Kirby — 3rd place


Counted Cross Stitch, framed


Isabelle K. Smith — 1st place


Other Needlework


Mya Ponder — 1st place


Household Item including pillows


Rachael Richardson — 1st place


Clothing Accessory


Rachael Richardson — 1st place


Mya Ponder — 2nd place


Other Sewing not listed


Rachael Richardson — 2nd place


Christmas Decoration


Jaryn Wages — 1st place


Josh Kirby — 2nd place


Polymer Clay


Josh Kirby — 1st place


School Project Craft


Leah Wilson — 1st place


Other Craft not listed


James Howard — 1st place


Janis Parker — 2nd place


Valerie Kirby — 3rd place


2013 Union County Fair Adult Home Ec. Winners


Corn Sticks or Muffins


Katheryn Fraim — 1st place


Aileen Roberts — 2nd place


Darlene Millwood — 3rd place


Biscuits


Anita Montgomery — 2nd place


Dessert Bread


Betty McNeace — 1st place


Mary Martin — 2nd place


Susan Smith — 3rd place


Muffins, white flour


Katheryn Fraim — 1st place


Sybil Ponder — 2nd place


Sweepstakes - Best Quick Bread in Show


Betty McNeace — 1st place


Dinner Rolls


Aileen Roberts — 1st place


Whole Grain Loaf or Rolls


Aileen Roberts — 1st place


Sweepstakes - Best Yeast Bread in Show


Aileen Roberts — 1st place


Cupcakes with any icing


Darlene Millwood — 2nd place


Layer Cake, any icing


Mary Martin — 1st place


Darlene Millwood — 2nd place


Pound Cake


Susan Smith — 1st place


Katheryn Fraim — 2nd place


Darlene Millwood — 3rd place


Decorated Cake


Darlene Millwood — 1st place


James Millwood — 2nd place


Michael Millwood — 3rd place


Sweepstakes - Best Cake in Show


Mary Martin — 1st place


Fruit


Susan Smith — 1st place


Darlene Millwood — 2nd place


James Millwood — 3rd place


Other not listed


Betty McNeace — 1st place


Mary Martin — 2nd place


Sweepstakes - Best Pie in Show


Susan Smith — 1st place


Fudge


Aileen Roberts — 1st place


Wilma Neal — 2nd place


Penny Arthur — 3rd place


Other not listed


Anita Montgomery — 1st place


Darlene Millwood — 2nd place


Sweepstakes - Best Candy in Show


Aileen Roberts — 1st place


Bar Cookies or Brownies


Darlene Millwood — 2nd place


Drop Cookies


Anita Montgomery — 1st place


Sarah A. Roark — 2nd place


Rolled Cookies


Mary Martin — 1st place


Darlene Millwood — 3rd place


Recipe Modified to Meet Dietary Guidelines


Anita Montgomery — 1st place


Sweepstakes - Best Cookies in Show


Mary Martin — 1st place


Apples


Eugene Sims — 2nd place


Anthony Gilliam — 3rd place


Applesauce


Katheryn Fraim — 2nd place


Berries


Bonnie Gibson — 1st place


Figs


Anthony Gilliam — 1st place


Eugene Sims — 2nd place


Peaches


Bonnie Gibson — 1st place


Gwendolyn Moment — 2nd place


Janet Evans — 3rd place


Fruit Pie Filling


Eugene Sims — 1st place


Other Fruit not listed


Janet Evans — 2nd place


Sweepstakes - Best Canned Fruit in Show


Bonnie Gibson — 1st place


Green Beans


Darlene Millwood — 1st place


Anthony Gilliam — 2nd place


Eugene Sims — 3rd place


Beans, Butter or Lima


Sandra Vinson — 1st place


Mixed Vegetables for Soup


Eugene Sims — 1st place


Anthony Gilliam — 2nd place


Salsa


Sonja Craig — 1st place


Allen Rogers — 2nd place


Kelly Shropshire — 3rd place


Tomatoes


Bonnie Gibson — 1st place


Darlene Millwood — 2nd place


Susan Smith — 3rd place


Other Vegetable not listed


Ann Trail — 1st place


Dennis Pridemore — 2nd place


Sandra Vinson — 3rd place


Sweepstakes - Best Canned Vegetable in Show


Ann Trail — 1st place


Best Pickle


Darlene Millwood — 1st place


Sallie Bowser — 2nd place


Bread and Butter


Bobby Jean Belue — 1st place


Joseph Maness — 2nd place


Chow Chow


Allen Rogers — 1st place


Ruth Crayne — 2nd place


Sarah A. Roark — 3rd place


Cucumber, Dill


Dwayne Hardy — 1st place


Tiffany Kerr — 2nd place


Kelly Shropshire — 3rd place


Cucumber, Sweet


Mattie Savage — 2nd place


Fruit Relish


Jim Arthur — 1st place


Maxcy Sims — 2nd place


Green Tomato


Sandra Vinson — 1st place


Okra


Bobby Jean Belue — 1st place


Eugene Sims — 2nd place


Sonja Craig — 3rd place


Peppers


Eugene Sims — 1st place


Joseph Maness — 2nd place


Bonnie Gibson — 3rd place


Vegetable Relish


Sandra Vinson — 1st place


Other Pickle not listed


Sallie Bowser — 1st place


Bobby Jean Belue — 2nd place


Jim Arthur — 3rd place


Sweepstakes - Best Pickle in Show


Darlene Millwood — 1st place


Apple Butter


Susan Hart — 1st place


Fruit Butter


Jim Arthur — 1st place


Penny Arthur — 2nd place


Blackberry


Mary Jane Cunningham — 1st place


April Trammell — 2nd place


James Stepp — 3rd place


Fig


Gwendolyn Moment — 1st place


Peach


James Stepp — 1st place


Plum


Jack Kelly — 1st place


Strawberry


Eugene Sims — 1st place


Apple Jelly


Egene Sims — 1st place


Catherine Smith — 2nd place


Gwendolyn Moment — 3rd place


Blackberry


Eugene Sims — 1st place


Bonnie Gibson — 2nd place


Janice Maness — 3rd place


Grape or Muscadine (dark)


James Stepp — 1st place


Eugene Sims — 2nd place


Catherine Smith — 3rd place


Grape or Scuppernong (light)


Eugene Sims — 1st place


Jean Pennas — 2nd place


Pepper


Mary Jane Cunningham — 1st place


Plum


Bonnie Gibson — 1st place


James Stepp — 2nd place


Other Jelly not listed


Mary Jane Cunningham — 1st place


Eugene Sims — 2nd place


Fig Preserves


Tiffany Kerr — 1st place


Susan Hart — 2nd place


CT Hart — 3rd place


Pear Preserves


Jim Arthur — 1st place


Jack Kelly — 2nd place


Janice Maness — 3rd place


Strawberry Preserves


Eugene Sims — 1st place


Other Marmalade, Conserves or Syrup


Jim Arthur — 1st place


Jack Kelly — 2nd place


Sweepstakes - Best Jam, Jelly, Preserves or Marmalade


Eugene Sims — 1st place


Dried Fruit


Jean Pennas — 1st place


Dried Vegetable


Bonnie Gibson — 1st place


Meadan Duncan — 2nd place


Clark Beavans — 3rd place


Other Dried Food


Gwen Beavans — 1st place


Dwayne Hardy — 2nd place


Afghan, Zig Zag


Darlene Millwood — 1st place


Afghan, Squares


Kim Marler — 1st place


Afghan, Shell Stitch


Shirly Mitchell — 1st place


Afghan, Baby


Jamie Millwood — 1st place


Kim Marler — 2nd place


Darlene Millwood — 3rd place


Afghan, other


Kim Marler — 1st place


Linda Johnson — 2nd place


Jenny Gossett — 3rd place


Sweater, adult or child


Darlene Millwood — 1st place


Tiffany Kerr — 2nd place


Small Clothing Item


Amy Richardson — 1st place


Kim Marler — 2nd place


Jamie Millwood — 3rd place


Small Household Item


Darlene Millwood — 1st place


Gwen Beavans — 2nd place


Accessories


Jamie Millwood — 1st place


Mary Jane Cunningham — 2nd place


Tiffany Kerr — 3rd place


Other Crocheting not listed


Kanice Brown — 1st place


Tiffany Kerr — 2nd place


Jamie Millwood — 3rd place


Sweepstakes - Best Crocheting in Show


Kanice Brown — 1st place


Small Clothing Item


Mary Jane Cunningham — 1st place


Other Knitting not listed


Mary Jane Cunningham — 2nd place


Sweepstakes - Best Knitting in Show


Mary Jane Cunningham — 1st place


Pieced Quilt (large)


Wilma Hindman — 1st place


Melinda Wages — 2nd place


Kay Littlejohn — 3rd place


Pieced Quilt (small)


Catherine Smith — 1st place


Shirley Martin — 2nd place


Kay Littlejohn — 3rd place


Applique Quilt (large)


Vera Trakas Copeland — 2nd place


Applique Quilt (small)


Shirley Martin — 1st place


Hand Quilt


Denise Sanders — 1st place


Whole Cloth Quilt (large)


Darlene Millwood — 3rd place


Whole Cloth Quilt (small)


Catherine Smith — 1st place


Ann Ketterman — 3rd place


Machine Quilting (large)


Myrtle Hamby — 2nd place


Baby Quilt


Kay Littlejohn — 1st place


Shirley Mitchell — 2nd place


Wall Hanging


Kay Littlejohn — 1st place


Shirley Martin — 2nd place


Catherine Smith — 3rd place


Lap Throws


Catherine Smith — 1st place


Sweepstakes - Best Quilting in Show


Wilma Hindman — 1st place


Crewel


Katheryn Fraim — 1st place


Counted Cross Stitch Scene over 8”x10”


Susan Kirby — 1st place


Small Hand Embroidery


Katheryn Fraim — 1st place


Smocking


Mary Jane Cunningham — 1st place


Sweepstakes - Best Needlework in Show


Susan Kirby — 1st place


Dress (adult)


Anita Montgomery — 1st place


Dress (child)


Bobby Jean Belue — 1st place


Two-piece/multiple outfit (adult)


Barbara Epps — 3rd place


Two-piece/multiple outfit (child)


Bobby Jean Belue — 1st place


Shirt or Blouse


Anita Montgomery — 1st place


Household Item


Barbara Epps — 1st place


Small Clothing Item


Barbara Epps — 2nd place


Pillow


Mary Inglett — 1st place


James Millwood — 2nd place


Darlene Millwood — 3rd place


Bags & Accessories


Catherine Smith — 1st place


Sweepstakes - Best Sewing in Show


Bobby Jean Belue — 1st place


Christmas Decoration, Table


Kim Marler — 1st place


Gwendolyn Moment — 2nd place


Angel Sizemore — 3rd place


Christmas Decoration, Door


Ann Ketterman — 1st place


Melissa Justice — 2nd place


Catherine Smith — 3rd place


Christmas Decoration, Other


Kim Marler — 1st place


Gwendolyn Moment — 2nd place


Angel Sizemore — 3rd place


Holiday Decoration other than Christmas, Table


Angel Sizemore — 1st place


Jamie Millwood — 2nd place


Kim Marler — 3rd place


Holiday Decoration other than Christmas, Door


Pam Farmer — 1st place


Melissa Justice — 2nd place


Kim Marler — 3rd place


Holiday Decoration other than Christmas, Other


Kim Marler — 1st place


Gwendolyn Moment — 2nd place


Angel Sizemore — 3rd place


Soft Sculpture Doll


Darlene Millwood — 1st place


Tole/Decorative Painting


Brandi Ketterman — 1st place


Sharon Lawton — 2nd place


Woodworking


James Millwood — 1st place


Christen Williford — 2nd place


Latch Hook Rugs & Wall Hangings


Darlene Millwood — 1st place


Fabric Painting


Darlene Millwood — 2nd place


Plastic Canvas Needlepoint


Kim Marler — 1st place


Angel Sizemore — 2nd place


Miscellaneous Craft Not Listed Above


Catherine Smith — 1st place


Angel Sizemore — 2nd place


Melissa Justice — 3rd place


Look for more photos and information from the fair in Tuesday’s edition, and check The Union Daily Times Facebook page for the “2013 Union County Agricultural Fair” photo album to “tag” friends and family members.


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Union Gas Prices provided by GasBuddy.com