UCHS 2017 Athletic Schedules


UNION COUNTY — These are the schedules of upcoming games for some of the Union County High School athletics.

Lady Jackets Varsity Baseball

This is the schedule for Lady Jackets Varsity Baseball. It lists the day and day of the week of each day, what type of game it is, where it will be held, the name of the opposing team, and what time the game will be played.

• Wednesday, Feb. 8, at Union County, Northwestern, 5 p.m. (scrimmage)

• Friday, Feb. 10, at Union County, Blacksburg, 5 p.m. (scrimmage)

• Friday, Feb. 24, at Union County, Gaffney, 5 p.m. (skills competition, opening ceremony, pizza)

• Monday, Feb. 27, at Union County, Gaffney, 5 p.m.

• Wednesday, March 1, at Gaffney, Chapman, 5 p.m.

• Friday, March 3, at Union County, Gaffney, 5 p.m. (championship/consolidation game)

• Tuesday, March 7, at Union County, Lewisville, 6 p.m.

• Wednesday, March 8, at Union County, Lewisville, 6 p.m.

• Friday, March 10, at Union County, Chester, 6 p.m.

• Monday, March 13, at Gaffney, Gaffney, 6 p.m.

• Tuesday, March 14, at Union County, Eastside, 7 p.m.

• Friday, March 17, at Eastside, Eastside, 7 p.m.

• Saturday, March 18, at Lewisville, Lewisville, 1 p.m.

• Monday, March 20, at Union County, Greer, 6 p.m.

• Thursday, March 23, at Greer, Greer, 6 p.m.

• Saturday, March 25, at Spartanburg, Spartanburg, 1 p.m.

• Tuesday, March 28, at Blue Ridge, Blue Ridge, 7 p.m.

• Friday, March 31, at Union County, Blue Ridge, 7 p.m.

• Monday, April 3, at Woodruff, Woodruff, 7 p.m.

• Wednesday, April 5, at Chester, Chester, 6 p.m.

• Monday, April 10, at Union County, Woodruff, 7 p.m.

• Tuesday, April 18, at Travelers Rest, Travelers Rest, 7 p.m.

• Friday, April 21, at Union County, Travelers Rest, 7 p.m.

Lady Jackets JV Baseball

This is the schedule for Lady Jackets JV Baseball. It lists the day and day of the week of each day, what type of game it is, where it will be held, the name of the opposing team, and what time the game will be played.

• Friday, Feb. 10, at Northwestern, Northwestern, 5 p.m. (scrimmage)

• Wednesday, March 8, at Gaffney, Gaffney DH, 5 p.m.

• Tuesday, March 14, at Union, Eastside, 5 p.m.

• Friday, March 17, at Eastside, Eastside, 5 p.m.

• Tuesday, March 28, at Blue Ridge, Blue Ridge, 5 p.m.

• Friday, March 31, at Union County, Blue Ridge, 5 p.m.

• Saturday, April 1, at Union County DH, Greer, 1 p.m.

• Monday, April 3, at Woodruff, Woodruff, 5 p.m.

• Monday, April 10, at Union County, Woodruff, 5 p.m.

• Tuesday, April 18, at Travelers Rest, Travelers Rest, 5 p.m.

• Friday, April 21, at Union County, Travelers Rest, 5 p.m.

Lady Jackets Basketball

This is the schedule for Lady Jackets Basketball. It lists the dates, teams playing, places and times the games will be played and the type of games being played.

Scrimmages

• Nov. 10, UCHS at Woodruff, away, 5:30 p.m.

• Nov. 15, Blacksburg vs UCHS, Home, 5:30 p.m.

• Nov. 21, UCHS at York, away, 5:30 p.m.

Non-Conference

• Nov. 28, UCHS at Boiling Springs, away, 6 p.m.

• Dec. 1, Chesnee vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Dec. 2, Gaffney vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Dec. 5, Boiling Springs vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Dec. 6, UCHS at Chapman, away, 6 p.m.

• Dec. 9, UCHS at Gaffney, away, 6 p.m.

• Dec. 13, UCHS at Chesnee, away, 6 p.m.

• Dec. 15, Chapman vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Dec. 16, Broome vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Dec. 28-30, Lowe’s Classic, Chesnee, TBA

• Dec. 27-29, Raider Rumble, Laurens, TBA

• Jan. 3, UCHS at Broome, away, 6 p.m.

Region 2-AAAA

• Jan. 6, *Eastside vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 13, SCA vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 17, *UCHS at Blue Ridge, away, 6 p.m.

• Jan. 20, *Greer vs UCHS (Middle School Night), Home, 6 p.m.

• Jan. 24, *UCHS at Travelers Rest, away, 6 p.m.

• Jan. 27, *UCHS at Eastside, away, 6 p.m.

• Jan. 31, UCHS at SCA, away, 6 p.m.

• Feb. 3, *Blue Ridge vs UCHS (Rec Dept. Night), Home, 6 p.m.

• Feb. 7, *UCHS at Greer, away, 6 p.m.

• Feb.9, *Travelers Rest vs UCHS(Senior Night), Home, 6 p.m.

*Region Game

Lady Jackets JV Basketball

This is the schedule for JV Basketball. It lists the dates, teams playing, places and times the games will be played and the type of games being played.

Scrimmage

• Nov. 15, Blacksburg v. UCHS, Home, 5:30 p.m.

Non-Conference

• Nov. 28, UCHS vs Boiling Springs, Home, 6 p.m.

• Dec. 1, UCHS at Gaffney, away, 6 p.m.

• Dec. 5, UCHS at Boiling Springs, away, 6 p.m.

• Dec. 8, Gaffney vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Dec. 16, UCHS at Broome, away, 6 p.m.

• Jan.3, Broome at UCHS, Home, 6 p.m.

Region 2-AAAA

• Jan. 6, *UCHS at Eastside, away, 6 p.m.

• Jan. 13, SCA vs UCHS, Home, 4 p.m.

• Jan. 17, *Blue Ridge vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 20, *UCHS at Greer, away, 6 p.m.

• Jan. 24, *Travelers Rest vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 27, *Eastside vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 31, UCHS at SCA, away 4 p.m.

• Feb. 3, *UCHS at Blue Ridge, away, 6 p.m.

• Feb. 7, *Greer vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Feb.9, *UCHS at Travelers Rest, away, 6 p.m.

*Region Game

Yellow Jackets Basketball

This is the schedule for Yellow Jackets Basketball. It lists the dates, teams playing, places and times the games will be played and the type of games being played.

Scrimmages

• Nov. 7, UCHS at Newberry, away, 5:30 p.m.

• Nov. 10, Clover vs UCHS, Home, 5:30 p.m.

• Nov. 16, Fort Mill vs UCHS, Home, 5:30 p.m.

• Nov. 22, Clinton vs UCHS, Home, 5:30 p.m.

Non-Conference

• Nov. 28, UCHS at Boiling Springs, away, 7:30 p.m.

• Dec. 1, Chesnee vs UCHS, Home, 7:30 p.m.

• Dec. 2, Gaffney vs UCHS, Home, 7:30 p.m.

• Dec. 5, Boiling Springs vs UCHS, Home, 7:30 p.m.

• Dec. 6, UCHS at Chapman, away, 7:30 p.m.

• Dec. 9, UCHS at Gaffney, away, 7:30 p.m.

• Dec. 13, UCHS at Chesnee, away, 7:30 p.m.

• Dec. 15, Chapman vs UCHS, Home, 7:30 p.m.

• Dec. 16, Broome vs UCHS, Home, 7:30 p.m.

• Dec. 28-30, Lowe’s Classic, Chesnee, TBA

• Jan.3, UCHS at Broome, away, 7:30 p.m.

Region 2-AAAA

• Jan. 6, *Eastside vs UCHS, Home, 7:30 p.m.

• Jan. 13, SCA vs UCHS, Home, 8 p.m.

• Jan. 17, *UCHS at Blue Ridge, away, 7:30 p.m.

• Jan. 20, *Greer vs UCHS (Middle School Night), Home, 7:30 p.m.

• Jan. 24, *UCHS at Travelers Rest, away, 7:30 p.m.

• Jan. 27, *UCHS at Eastside, away, 7:30 p.m.

• Jan. 31, UCHS at SCA, away, 8 p.m.

• Feb. 3, *Blue Ridge vs UCHS (Rec Dept. Night), Home, 7:30 p.m.

• Feb. 7, *UCHS at Greer, away, 7:30 p.m.

• Feb.9, *Travelers Rest vs UCHS (Senior Night), Home, 7:30 p.m.

*Region Game

Jackets JV Basketball

This is the schedule for Yellow Jackets JV Basketball. It lists the dates, teams playing, places and times the games will be played and the type of games being played.

Non-Conference

• Nov. 28, UCHS vs Boiling Springs, Home, 6 p.m.

• Dec. 1, UCHS at Gaffney, away, 6 p.m.

• Dec. 5, UCHS at Boiling Springs, away, 6 p.m.

• Dec. 8, Gaffney vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Dec. 16, UCHS at Broome, away, 6 p.m.

• Jan. 3, Broome at UCHS, Home, 6 p.m.

Region 2-AAAA

• Jan. 6, *UCHS at Eastside, away, 6 p.m.

• Jan. 13, SCA vs UCHS, Home, 4 p.m.

• Jan. 17, *Blue Ridge vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 20, *UCHS at Greer, away, 6 p.m.

• Jan. 24, *Travelers Rest vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 27, *Eastside vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Jan. 31, UCHS at SCA, away, 4 p.m.

• Feb. 3, *UCHS at Blue Ridge, away, 6 p.m.

• Feb. 7, *Greer vs UCHS, Home, 6 p.m.

• Feb.9, *UCHS at Travelers Rest, away, 6 p.m.

*Region Game

Wrestling

This is the Wrestling schedule. It lists the dates, times, and locations of the upcoming matches the teams that the Yellow Jackets will be wrestling against.

• Dec. 7, 6 p.m., Eastside, at UCHS

• Dec. 8, 6 p.m., Broome/Spartanburg/Byrnes, at Broome High School

• Dec. 10, 9 a.m., Berea Duals, at Berea High School

• Dec. 15, 6 p.m., J.L. Mann/Wade Hampton, at J.L Mann High School

• Dec. 17, 9 a.m., Crescent Duals, at Crescent High School

• Dec. 21, 6 p .m., Chester/Northwestern, at Chester High School

• Dec. 29, 9 a.m., Byrnes Rebel Duals, at Byrnes High School

• Dec. 30, 9 a.m., Greenwood Duals, at Greenwood High School

• Jan. 4, 6 p.m., Blueridge, at Blueridge High School

• Jan. 11, 6 p.m., Greer, at Union County High School

• Jan. 14, 9 a.m., Heathwood Hall Duals, at Heathwood Hall, Columbia, SC

• Jan. 17, 6 p.m., Woodruff, at Woodruff High School

• Jan. 20, 6 p.m., Greenville High Duals, at Greenville High School

• Jan. 21, 9 a.m., Greenville High Duals, at Greenville High School

• Jan. 23, 6 p.m., Newberry/Senior Night, at Union County High School

• Jan. 25, 6 p.m., Travelers Rest, at Travelers Rest High School

• Feb. 2, 9 a.m., Region Tournament, at Eastside High School

• Feb. 6, TBA, State AAA Duals Tournament, TBA

• Feb. 8, TBA, State AAA Duals Tournament, TBA

• Feb. 10, TBA, State AAA Duals Tournament, TBA

• Feb. 13, TBA, State AAA Duals Tournament, at Dreher High School

• Feb. 17, TBA, AAA Upper State Individual Tournament, at Eastside High School

• Feb. 18, TBA, AAA Upper State Individual Tournament, at Eastside High School

• Feb. 24, TBA, AAA State Individual Tournament, at Anderson Civic Center

• Feb. 25 TBA, AAA State Individual Tournament, at Anderson Civic Center

http://www.uniondailytimes.com/wp-content/uploads/2016/12/web1_UCHS-YJ.jpg
comments powered by Disqus