4-H Livestock Show Competition winners


At the Union County Agricultural Fair

Special to The Union Times



Image courtesy of the Union County Agricultural Fair An important part of the Union County Agricultural Fair is the 4-H Livestock Show Competition and the 2017 fair was no exception. The livestock competitions included the categories of Goats, Beef, and Dairy. The story accompanying this image includes the results from those competitions.


Image courtesy of the Union County 4-H Club The 4-H Livestock Show Competition was a big part of the 2017 Union County Agricultural Fair. The competition included the categories of Goats, Beef, and Dairy. The results of the competition are in the story accompanying this image.


UNION COUNTY — These are the winners of the 2017 Livestock Show Competition at the Union County Agricultural Fair.

Goats

• Toddler Showmanship —Ages 3-4 —Ribbon Only

1st Place — Liza Shaw

• Showmanship 1 — Ages 5-8

1st Place — Drew Walker

2nd Place — Bradleann Willis

3rd Place — Anna Barrett Penland

4th Place — Ellie Shaw

5th Place — Levi Wilson

6th Place — Kaydence Copelan

7th Place — Ava Grace Whitehead

• Showmanship 2 — Ages 9-11

1st Place — Luke Wilson

2nd Place — Kailyn Stasney

3rd Place — Brooke Alcorn

4th Place — Sadie Burnette

5th Place — Callie Alcorn

6th Place — Madison Padgett

• Showmanship 3 — Ages 12-13

1st Place — Alli Burnette

2nd Place — Kaitlin Coggins

3rd Place — Hannah Martin

4th Place — Trevor Nivens

5th Place — Kayleigh Moses

6th Place — Matthew Moses

7th Place — Parker Stroman

8th Place — Jolee Cathcart

• Showmanship 4 — Ages 14-19

1st Place — Cassidy Copelan

2nd Place — Geneffer Sweatman

3rd Place — Breanna Ferguson

4th Place — Tony Sims Jr.

5th Place — Savannah French

6th Place — Amarillo Nivens

7th Place — Dallas Nivens

8th Place — Michael Moses

9th Place — Audrey Wilson

10th Place — Hunter Robinson

• Market Goat I

1st Place — Geneffer Sweatman

2nd Place — Trevor Nivens

3rd Place — Luke Wilson

4th Place — Madison Padgett

5th Place — Amarillo Nivens

6th Place — Hunter Robinson

• Market Goat 2

1st Place — Parker Stroman

2nd Place — Michael Moses

3rd Place — Sadie Burnette

4th Place — Ava Grace Whitehead

5th Place — Tony Sims Jr.

6th Place — Savannah French

• Market Goat 3

1st Place — Bradleann Willis

2nd Place — Cassidy Copelan

3rd Place — Breanna Ferguson

4th Place — Callie Alcorn

5th Place — Ellie Shaw

6th Place — Dallas Nivens

• Grand Champion Market Goat

1st Place — Bradleann Willis

• Reserve Champion Market Goat

1st Place — Cassidy Copelan

• Light Weight Doe

1st Place — Geneffer Sweatman

2nd Place — Cassidy Copelan

3rd Place — Kaitlin Coggins

4th Place — Timothy Hinson

5th Place — Kaitlin Coggins

6th Place — Kaydence Copelan

• Medium Weight Doe

1st Place — Bradleann Willis

2st Place — Bradleann Willis

3rd Place — Cassidy Copelan

4th Place — Sadie Burnette

5th Place — Ellie Shaw

6th Place — Kaitlin Coggins

7th Place — DJ (Dale) Ferguson

8th Place — Matthew Moses

• Heavy Weight Doe

1st Place — Sadie Burnette

2nd Place — Drew Walker

3rd Place — Anna Barrett Penland

4th Place — Drew Walker

5th Place — Bradleann Willis

6th Place — Geneffer Sweatman

7th Place — Anna Barrett Penland

• Grand Champion Meat Goat Doe

1st Place — Bradleann Willis

• Reserve Champion Meat Goat Doe

1st Place — Sadie Burnette

• Does 6 months and younger

1st Place — Bradleann Willis

2nd Place — Kaitlin Coggins

• Does 7 months to 12 months

1st Place — Bradleann Willis

2nd Place — Kaitlin Coggins

3rd Place — Geneffer Sweatman

4th Place — Alli Burnette

5th Place — Cassidy Copelan

6th Place — Breanna Ferguson

7th Place — Jolee Cathcart

• Does over 1 year

1st Place — Bradleann Willis

2nd Place — Geneffer Sweatman

3rd Place — Kaitlin Coggins

4th Place — Jolee Cathcart

Dairy

• Senior Showmanship

1st Place — Mary C. Rodgers

2nd Place — Rachel Ann Cathcart

3rd Place — Emily C. Rodgers

4th Place — Skylar Ferguson

5th Place — Elizabeth Lark

• Junior Showmanship

1st Place — Madelyn Bolin

2nd Place — Logan Bolin

3rd Place — Chole Wray

4th Place — Emma Culberson

5th Place — Matthew Rann

6th Place — Jolee Cathcart

7th Place — Joshua Rann

• Holstein Winter Heifer Calf — born Dec. 1, 2015 through Feb. 28, 2016

1st Place — Hobbs Lutz

2nd Place — Mary C. Rodgers

3rd Place — Teagan Elliott

4th Place — Jolee Cathcart

• Holstein Fall Heifer Calf — born Sept. 1, 2015 through Nov. 30, 2015

1st Place — Madelyn Bolin

2nd Place — Skylar Ferguson

3rd Place — Gerin Knight

4th Place — Gabriella Ferguson

5th Place — Drew Clinton

6th Place — Logan Bolin

7th Place — Elizabeth Lark

8th Place — Tucker Evans

• Holstein Summer Yearling Heifer — born June 1, 2015 through Aug 21, 2015

1st Place — Elizabeth Lark

2nd Place — Hannah Henson

3rd Place — Madelyn Bolin

4th Place — Rachel Ann Cathcart

• Holstein Winter Yearling Heifer — born Dec. 1, 2014 through Feb. 28, 2015

1st Place — William (Wyatt) Nance

• Holstein Fall Yearling Heifer — born Sept 1, 2014 through Nov. 30, 2014

1st Place — William (Wyatt) Nance

2nd Place — Rachel Ann Cathcart

• Holstein Junior Champion Female

1st Place — Hobbs Lutz

Holstein Grand Champion Female

1st Place — Hobbs Lutz

• Guernsey Spring Heifer Calf — born on or after March 1, 2016, and over 4 months

1st Place — Emily C. Rodgers

• Guernsey Fall Heifer Calf — born Sept. 1, 2015 through Nov. 30, 2015

1st Place — Jenna Eichelberger

• Guernsey Summer Yearling Heifer — born June 1, 2015 through Aug 21, 2015

1st Place — Emily C. Rodgers

2nd Place — Hannah Henson

• Guernsey Spring Yearling Heifer — born Mar 1, 2015 through May 31, 2015

1st Place — William (Wyatt) Nance

• Guernsey Winter Yearling Heifer — born Dec. 1, 2014 through Feb. 28, 2015

1st Place — Emily C. Rodgers

• Guernsey Fall Yearling Heifer — born Sept 1, 2014 through Nov. 30, 2014

1st Place — William (Wyatt) Nance

• Guernsey Junior Champion Female

1st Place — Emily C. Rodgers

• Guernsey Two Year Old Cow — born Mar 1, 2014 through Aug 31, 2014

1st Place — William (Wyatt) Nance

• Guernsey Aged Cow — born prior to Sept. 1, 2011

1st Place — Joshua Rann

2nd Place — Rachel Ann Cathcart

• Guernsey Senior Champion Female

1st Place — Rachel Ann Cathcart

• Guernsey Grand Champion Female

1st Place — Emily C. Rodgers

• Jersey Spring Heifer Calf — born on or after March 1, 2016, and over 4 months

1st Place — Clara Lynn Evans

• Jersey Winter Heifer Calf — born Dec. 1, 2015 through Feb. 28,2016

1st Place — Hobbs Lutz

2nd Place — Mary C. Rodgers

• Jersey Fall Heifer Calf — born Sept. 1, 2015 through Nov. 30, 2015

1st Place — Jenna Eichelberger

2nd Place — Tucker Evans

3rd Place — Rachel Ann Cathcart

4th Place — Chole Wray

5th Place — Emma Culberson

6th Place — Elzia Pearl Terry

7th Place — Joshua Rann

8th Place — KadyJean Cathcart

• Jersey Summer Yearling Heifer — born June 1, 2015 through Aug 21, 2015

1st Place — Hannah Henson

• Jersey Fall Yearling Heifer — born Sept 1, 2014 through Nov. 30, 2014

1st Place — Lily Claire Clinton

• Jersey Junior Champion Female

1st Place — Hobbs Lutz

• Jersey Junior Two Year Old Cow — born Mar 1, 2014 through Aug 31, 2014

1st Place — Matthew Rann

• Jersey Three Year Old Cow — born Sept 1, 2012 through Aug 31, 2013

1st Place — Hobbs Lutz

2nd Place — Matthew Rann

3rd Place — Joshua Rann

• Jersey Senior Champion Female

1st Place — Hobbs Lutz

• Jersey Grand Champion Female

1st Place — Hobbs Lutz

• Brown Swiss Winter Heifer Calf — born Dec. 1, 2015 through Feb. 28,2016

1st Place — William (Wyatt) Nance

2nd Place — Joshua Rann

• Brown Swiss Fall Heifer Calf — born Sept. 1, 2015 through Nov. 30, 2015

1st Place — Matthew Rann

2nd Place — William (Wyatt) Nance

• Brown Swiss Summer Yearling Heifer — born June 1, 2015 through Aug 21, 2015

1st Place — Hannah Henson

2nd Place — William (Wyatt) Nance

• Brown Swiss Winter Yearling Heifer — born Dec. 1, 2014 through Feb. 28, 2015

1st Place — Joshua Rann

• Brown Swiss Fall Yearling Heifer — born Sept 1, 2014 through Nov. 30, 2014

1st Place — Joshua Rann

2nd Place — Matthew Rann

• Brown Swiss Junior Champion Female

1st Place — William (Wyatt) Nance

• Brown Swiss Junior Two Year Old Cow — born Mar 1, 2014 through Aug 31, 2014

1st Place — Brianna Rann

• Brown Swiss Senior Champion Female

1st Place — Brianna Rann

• Cloverbud Showmanship

1st Place — Hannah Henson

2nd Place — Tucker Evans

3rd Place — Lily Claire Clinton

4th Place — Hobbs Lutz

5th Place — Jenna Eichelberger

6th Place — Elzia Pearl Terry

7th Place — KadyJean Cathcart

8th Place — Gerin Knight

Beef

• Senior Showmanship

1st Place — Rachel Stevens

2nd Place — Graylyn Christenbury

3rd Place — Lucas Latham

4th Place — Kaitlyn Christenbury

5th Place — Baylie Black

6th Place — JD Worley

7th Place — Rachel Ann Cathcart

8th Place — Joseph Stevens

• Junior Showmanship

1st Place — Danni Spires

2nd Place — Dacey Abruzzino

3rd Place — Amberlyn Christenbury

4th Place — Tyler Boyd

5th Place — Ben Black

6th Place — Ruthie Masengale

7th Place — Austin Landreth

8th Place — Trey Haddon

• British Junior Heifer Calf — Born January 1, 2017, or after

1st Place — Danni Spires

• British Late Senior Heifer Calf — Born November and December 2016

1st Place — JD Worley

2nd Place — Jozie Stone

• British Early Senior Heifer Calf — Born September and October 2016

1st Place — Hailee Campbell

2nd Place — Jozie Stone

• British Calf Champion

1st Place — Danni Spires

• British Late Summer Yearling Heifer — Born July and August 2016

1st Place — Lucas Latham

• British Late Junior Yearling Heifer — Born March and April 2016

1st Place — Graylyn Christenbury

2nd Place — Amberlyn Christenbury

• British Junior Champion

1st Place — Lucas Latham

• British Early Junior Yearling Heifer — Born January and February 2016

1st Place — Amberlyn Christenbury

2nd Place — Kaitlyn Christenbury

• British Senior Yearling Heifer — Born September Through December 2015

1st Place — Lucas Latham

2nd Place — JD Worley

3rd Place — Jordon Latham

• British Senior Champion

1st Place — Lucas Latham

• British Grand Champion Female

1st Place — Danni Spires

British Reserve Grand Champion Female

1st Place — Lucas Latham

• Continental Early Senior Heifer Calf — Born September and October 2016

1st Place — Dacey Abruzzino

• Continental Calf Champion

1st Place — Dacey Abruzzino

• Continental Senior Yearling Heifer — Born September Through December 2015

1st Place — Dacey Abruzzino

• Continental Grand Champion Female

1st Place — Dacey Abruzzino

• Continental Reserve Grand Champion Female

1st Place — Dacey Abruzzino

• Crossbreds Junior Heifer Calf — Born January 1, 2017, or after

1st Place — Joseph Stevens

2nd Place — Brittan Young

3rd Place — Danni Spires

4th Place — Tyler Boyd

5th Place — Jada Rumsey

• Crossbreds Late Senior Heifer Calf — Born November and December 2016

1st Place — Brittan Young

2nd Place — Baylie Black

3rd Place — Trey Haddon

4th Place — Jordon Latham

• Crossbreds Early Senior Heifer Calf — Born September and October 2016

1st Place — Rachel Stevens

2nd Place — Ben Black

3rd Place — Austin Landreth

4th Place — Trey Haddon

5th Place — Amberlyn Christenbury

• Crossbreds Calf Champion

1st Place — Rachel Stevens

• Crossbreds Late Summer Yearling Heifer — Born July and August 2016

1st Place — Baylie Black

• Crossbreds Late Junior Yearling Heifer — Born March and April 2016

1st Place — Baylie Black

• Crossbreds Junior Champion

1st Place — Baylie Black

• Crossbreds Early Junior Yearling Heifer — Born January and February 2016

1st Place — Danni Spires

• Crossbreds Senior Yearling Heifer — Born September Through December 2015

1st Place — Elizabeth Stevens

2nd Place — Joseph Stevens

3rd Place — Jada Rumsey

4th Place — Baylie Black

• Crossbreds Senior Champion

1st Place — Danni Spires

• Crossbreds Grand Champion Female

1st Place — Rachel Stevens

• Crossbreds Reserve Grand Champion Female

1st Place — Danni Spires

• Bos Indicus Junior Heifer Calf — Born January 1, 2017, or after

1st Place — Rachel Ann Cathcart

2nd Place — Ivey Foster

• Bos Indicus Early Senior Heifer Calf — Born September and October 2016

1st Place — Ivey Foster

• Bos Indicus Calf Champion

1st Place — Rachel Ann Cathcart

• Bos Indicus Early Summer Yearling Heifer — Born May and June 2016

1st Place — EC Ahern

• Bos Indicus Late Junior Yearling Heifer — Born March and April 2016

1st Place — Rachel Ann Cathcart

• Bos Indicus Junior Champion

1st Place — Rachel Ann Cathcart

• Bos Indicus Senior Yearling Heifer — Born September Through December 2015

1st Place — EC Ahern

2nd Place — EC Ahern

• Bos Indicus Grand Champion Female

1st Place — Rachel Ann Cathcart

• Bos Indicus Reserve Grand Champion Female

1st Place — Rachel Ann Cathcart

• Junior Market Steer Light Weight

1st Place — Graylyn Christenbury

• Junior Market Steer Medium Weight

1st Place — Brittan Young

2nd Place — Ben Black

3rd Place — Joseph Stevens

• Junior Market Steer Heavy Weight

1st Place — Ruthie Masengale

2nd Place — Austin Landreth

3rd Place — Rachel Stevens

• Junior Market Steer Grand Champion

1st Place — Brittan Young

Image courtesy of the Union County Agricultural Fair An important part of the Union County Agricultural Fair is the 4-H Livestock Show Competition and the 2017 fair was no exception. The livestock competitions included the categories of Goats, Beef, and Dairy. The story accompanying this image includes the results from those competitions.
http://www.uniondailytimes.com/wp-content/uploads/2017/11/web1_Agricultural-Fair.jpgImage courtesy of the Union County Agricultural Fair An important part of the Union County Agricultural Fair is the 4-H Livestock Show Competition and the 2017 fair was no exception. The livestock competitions included the categories of Goats, Beef, and Dairy. The story accompanying this image includes the results from those competitions.

Image courtesy of the Union County 4-H Club The 4-H Livestock Show Competition was a big part of the 2017 Union County Agricultural Fair. The competition included the categories of Goats, Beef, and Dairy. The results of the competition are in the story accompanying this image.
http://www.uniondailytimes.com/wp-content/uploads/2017/11/web1_web1_4h_clover.jpgImage courtesy of the Union County 4-H Club The 4-H Livestock Show Competition was a big part of the 2017 Union County Agricultural Fair. The competition included the categories of Goats, Beef, and Dairy. The results of the competition are in the story accompanying this image.
At the Union County Agricultural Fair

Special to The Union Times

The results of the 4-H Livestock Show Competition at the 2017 Union County Agricultural Fair are provided by the Union County 4-H Club.

The results of the 4-H Livestock Show Competition at the 2017 Union County Agricultural Fair are provided by the Union County 4-H Club.

comments powered by Disqus