2017 Agronomic Crops winners


At the Union County Agricultural Fair

Charles Warner | The Union Times Pumpkins like these were among the many entries in the various categories of the 2017 Agronomic Crops competition in this week’s Union County Agricultural Fair.


Charles Warner | The Union Times Gourds like these were among the many entries in the various categories of the 2017 Agronomic Crops competition in this week’s Union County Agricultural Fair.


UNION COUNTY — These are the winners of the 2017 Agronomic Crops competition at the Union County Agricultural Fair.

Corn, Indian

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight —3rd Place

Corn, White

• Phillip McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Corn, Yellow

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Popcorn

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Mixed Hay

• Brandon Trammell — 1st Place

• Russell Trammell — 2nd Place

• Dristan Trammell — 3rd Place

Beans, Green 1/2 Gallon

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

Beans, Lima 1/2 Gallon (not shelled)

• Phillip McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Beans, Lima 1 Pint (shelled)

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Beans, October

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Cantaloupes

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Collards, 1 Specimen

• Bobby Hicks — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Cucumbers, 6 Specimen

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Eggs, one dozen

• Rene Whitmire — 1st Place

• Bella Horne — 2nd Place

• Kris Hammitt — 3rd Place

Eggplant, 3 Specimen

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Frank Pennas — 3rd Place

Eggplant, (White) 3 Specimen

• Phillip McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Figs, 1 Quart

• Rene Whitmire — 1st Place

Gourds, 2 Specimen

• Sara McKnight — 1st Place

• Corbin Lancaster — 2nd Place

• Robbie Jones — 3rd Place

Gourds, Ornamental

• Phillip McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Herbs

• Martha Girtz — 1st Place

• Martha Girtz — 2nd Place

• Cindy Winter — 3rd Place

Honey (1 Pint or Quart Glass Jar) with Comb

• Frank Humphries — 1st Place

• Joe Humphries — 2nd Place

• Zach Humphries — 3rd Place

Honey (1 Pint or Quart Glass Jar) without Comb

• Frank Millen — 1st Place

• Frank Humphries — 2nd Place

• Frank Pennas — 3rd Place

Kale

• Phillip McKnight — 1st Place

Lettuce

• Frank Pennas — 1st Place

Locust

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Mustard Green, Smooth

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Mustard Green, Curly

• Phillip McKnight — 1st Place

• Jackie Johnson — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Nuts, Mixed

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Okra, 12 Specimen

• Jackie Johnson — 1st Place

• Wayne Hutchinson — 2nd Place

• Foster Park Elementary School — 3rd Place

Okra, Red, 12 Specimen

• Phillip McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Onions, 12 Specimen

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Peanuts, 1 Gallon, any variety

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Peas, Crowder, 1/2 Peck

• Phillip McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Pecans, 1 Peck

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• R.D.Murphy — 3rd Place

Pecans, Shelled, 1 Pint

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Don Martin — 3rd Place

Pepper, Hot Sweet, 12 Specimen

• Ameer Brooks — 1st Place

• Hayes Martin — 2nd Place

• Hayes Martin — 3rd Place

Pepper, Hot Green, 12 Specimen

• Frank Pennas — 1st Place

• Anna Hammitt — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Pepper, Hot Orange, 12 Specimen

• Frank Pennas — 1st Place

• Melinda Lesho — 2nd Place

• Hayes Martin — 3rd Place

Pepper, Hot Red, 12 Specimen

• Rhonda Ingle — 1st Place

• Ameer Brooks — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Pepper, Sweet Banana, 5 Specimen

• Aileen Roberts — 1st Place

• Bobby Hicks — 2nd Place

• Lennis Lawson — 3rd Place

Pepper, Sweet Bell, 5 Specimen

• Martha Girtz — 1st Place

• Rhonda Ingle — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Persimmon, 12 Specimen

• Shayln Horne — 1st Place

• Brandon Trammell — 2nd Place

• Dristan Trammell — 3rd Place

Potatoes, Irish, 1 Peck

• Sara McKnight

• Sara McKnight

• Phillip McKnight

Potatoes, Sweet, 1 Peck

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

Potatoes, Sweet, Largest

• Adrian Patton — 1st Place

Pumpkin

• Sara McKnight — 1st Place

Pumpkin, Largest

• Sara McKnight — 1st Place

Rapeseed

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Scuppernong, Black, 1 pint

• Shayln Horne — 1st Place

Squash, summer, 3 Specimen

• Sara McKnight — 1st Place

Squash, winter, 3 Specimen

• Wayne Hutchinson — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Sunflower, 1 Specimen

• Phillip McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Tender Greens

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Tomatoes, 6 Specimen

• Jackie Johnson — 1st Place

Tomatoes, green, 6 Specimen

• Sara McKnight — 1st Place

• Lennis Lawson — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Tomatoes, Salad, 6 Specimen

• Lennis Lawson — 1st Place

• Lennis Lawson — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Turnips, 5 Specimen

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Turnip Greens

• Jackie Johnson — 1st Place

• Jackie Johnson — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Walnuts, Hulled, 1/2 Gallon

• Sara McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Walnuts, Unhulled, 1 peck

• Shayln Horne — 1st Place

Sara McKnight — 2nd Place

Wayne Hutchinson — 3rd Place

Watermelons

• Phillip McKnight — 1st Place

• Sara McKnight — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Watermelons, Largest

• Sara McKnight — 1st Place

• James E. Smith (Memory) — 2nd Place

• Phillip McKnight — 3rd Place

Market Basket Fall Vegetables

• Sara McKnight — 1st Place

• Phillip McKnight — 2nd Place

• Sara McKnight — 3rd Place

Spinach

• Jackie Johnson — 1st Place

Sweet Pepper

• Dave Armstrong — 1st Place

• Frank Pennas — 2nd Place

• Frank Pennas — 3rd Place

Swiss Chard

• Frank Pennas — 1st Place

Striped Eggplant

• Phillip McKnight — 1st Place

Charles Warner | The Union Times Pumpkins like these were among the many entries in the various categories of the 2017 Agronomic Crops competition in this week’s Union County Agricultural Fair.
http://www.uniondailytimes.com/wp-content/uploads/2017/10/web1_IMG_1930.jpgCharles Warner | The Union Times Pumpkins like these were among the many entries in the various categories of the 2017 Agronomic Crops competition in this week’s Union County Agricultural Fair.

Charles Warner | The Union Times Gourds like these were among the many entries in the various categories of the 2017 Agronomic Crops competition in this week’s Union County Agricultural Fair.
http://www.uniondailytimes.com/wp-content/uploads/2017/10/web1_IMG_1931.jpgCharles Warner | The Union Times Gourds like these were among the many entries in the various categories of the 2017 Agronomic Crops competition in this week’s Union County Agricultural Fair.
At the Union County Agricultural Fair
comments powered by Disqus