UCHS Track Team finishes 4th


Team going to the May 6 State Qualifiers

Staff Report



Photo courtesy of the Union County High School Track Team The Union County High School Track Team is going to the State Qualifiers on Saturday, May 6 in York following a 4th place finish during Wednesday’s Region II AAAA Meet at Eastside that saw many team members set Personal Records (PR) and Season Bests (SB).


UNION COUNTY — The Union County High School Track Team is going to the State Qualifiers after a great performance in regional competition that saw many team members set Personal Records (PR) and Season Bests (SB).

In a statement released Friday, Coach Kalan Rogers said that “UCHS had one of its best meets so far on Wednesday” during the Region II AAAA Meet at Eastside, adding that “Personal Records and Season Bests were at a high” for the members of the team.

“Going into region I told my athletes to give it your all,” Rogers said. “This is region, we want to PR in everything that we do and send as many people to state qualifiers as possible. Overall, I feel both teams done great. There are kids that are going to state qualifiers that were not projected to go. That tells me they gave it their all and that’s what I like to see.”

State Qualifiers will be held on May 6 at York Comprehensive High School in York.

“I think we have a little bit of an advantage since it is right up the road,” Rogers said. “Schools are traveling from as far as the coast area. The goal for Saturday is to PR and move on to the state meet.”

Results

These are the results from Wednesday’s meet.

Girls

100 Meter Dash

— 12.96 (PR) — Breshauna Gordon — 2nd

— 13.65 (PR) — Mya Stevens — 6th

— 13.77 (PR) — Asharia Wood — 7th

— 14.00 — Carmen Sliwa — 8th

200 Meter Dash

— 27.43 (PR) — Breshauna Gordon — 3rd

— 29.17 — Armani Byrd — 7th

— 29.98 — Carmen Sliwa — 10th

400 Meter Dash

— 1:04.33 (SB) — Breshauna Gordon — 3rd

— 1:08.37 (PR) — Armani Byrd — 9th

— 1:12.89 (PR) — Heaven Morton — 12th

1,600 Meter Run

— 5:44.02 — Justyce McClintock — 5th

100 Meter Hurdles

— 18.06 (SB) — Alexis Stinson — 3rd

400 Meter Hurdles

— 1:14.36 (PR) — Alexis Stinson — 3rd

4X100 Meter Relay

— 51.57 (SB) — Relay Team — 1st

4X400 Meter Relay

— 4:25.24 (SB) — Relay Team — 4th

High Jump

— 4-8 — Ty’zahnie Jeter — 3rd

Long Jump

— 14-10 — Asharia Wood — 7th

— 13-11 — Ty’zahnie Jeter — 10th

— 13-3.5 — Heaven Morton — 12th

Triple Jump

— 31-5.5 (SB) — Ty’zahnie Jeter — 6th

— 29-3.5 — Asharia Wood — 9th

— 28-0 — Heaven Morton — 11th

Discus

— 60-10 — Kevonna Eison — 8th

— 55-7 — Mya Stevens — 10th

— 44-6 — Chelsey Eison — 11th

Shot Put

— 32-3 (PR) — Mya Stevens — 3rd

— 28-10.5 — Chelsey Eison — 5th

— 25-0 (PR) — Kevonna Eison — 11th

Boys

100 Meter Dash

— 11.58 (SB) — Mark Glenn — 4th

— 11.70 — Aaron Parham — 5th

— 12.11 — Nik Lopez — 8th

200 Meter Dash

— 23.79 (PR) — Aaron Parham — 5th

— 24.24 (PR) — Nik Lopez — 8th

— 25.52 — Lygarien Still — 12th

— 26.69 — Ja Ruth — 14th

400 Meter Dash

— 56.65 — Day’vonn Briggs — 6th

— 59.38 (SB) — Bobby Rice — 11th

— 1:03.55 — Jaylon Edwards — 14th

800 Meter Run

— 2:49.41 (SB) — Ja’King Porter — 12th

— 3:04.37 — Bobby Rice — 13th

— 3:04.60 — Jalen Murphy — 14th

1,600 Meter Run

— 5:43.77 — Tristen Brock — 13th

— 6:06.37 — Jalen Murphy — 14th

— 6:28.21 (SB) — Ja’King Porter — 15th

3,200 Meter Run

— 12:16.13 — Tristen Brock — 14th

100 METER HURDLES

— 20.34 (SB) — Lygarien Still — 5th

400 Meter Hurdles

— 1:05.73 (PR) — Lygarien Still — 4th

4X100 Meter Relay

— 44.59 (SB) — Relay Team — 2nd

4X400 Meter Relay

— 3:44.11 (SB) — Relay Team — 4th

4X800 Meter Relay

— 10:33.49 — Relay Team — 5th

High Jump

— 5-8 (PR) — Quenton Hughes — 4th

— 5-4 (PR) — Willie Harris — 8th

— 5-4 (PR) — Ja’King Porter — 10th

Long Jump

— 19-6 (SB) — Druquan Burkins — 5th

— 16-9 — Jaylon Edwards — 11th

— 15-11 — Jalen Murphy — 13th

Triple Jump

— 43-2.5 (PR) — Druquan Burkins — 1st

Discus

— 77-3 — Ac Currenton — 11th

— 63-3 — Mondo Jeter — 12th

Shot Put

— 32-7 — Ac Currenton — 12th

— 31-6 (PR) — Mondo Jeter — 14th

Girls Team Scores

17 Event Scored

1) Travelers Rest — 111

2) Greer — 92

3) Eastside — 74

4) Union County — 42

5) Blue Ridge — 26

Boys Team Scores

17 Events Scored

1) Eastside — 152

2) Greer — 109

3) Travelers Rest — 49

4) Union County — 26

5) Blue Ridge — 17

Photo courtesy of the Union County High School Track Team The Union County High School Track Team is going to the State Qualifiers on Saturday, May 6 in York following a 4th place finish during Wednesday’s Region II AAAA Meet at Eastside that saw many team members set Personal Records (PR) and Season Bests (SB).
http://www.uniondailytimes.com/wp-content/uploads/2017/04/web1_thumbnail_UC-Track.jpgPhoto courtesy of the Union County High School Track Team The Union County High School Track Team is going to the State Qualifiers on Saturday, May 6 in York following a 4th place finish during Wednesday’s Region II AAAA Meet at Eastside that saw many team members set Personal Records (PR) and Season Bests (SB).
Team going to the May 6 State Qualifiers

Staff Report

comments powered by Disqus